Vishay/Dale RN55E1022FB14
RN55E1022FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1022FB14
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1022FB14.pdf
Availability of RN55E1022FB14
QUANTITY
RN55E1022FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1022FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1022FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1022FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1022FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1022FB14 Details Description
Related parts for RN55E1022FB14
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN SOCKT 20-16AWG MINI-UMNL AU datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A T/H TIN datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 15MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK CABLE MANAGEMENT BRACKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf