Vishay/Dale RN55E1023FB14
RN55E1023FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1023FB14
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1023FB14.pdf
Availability of RN55E1023FB14
QUANTITY
RN55E1023FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1023FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1023FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1023FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1023FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1023FB14 Details Description
Related parts for RN55E1023FB14
IC COUNTER BIN 8BIT W/REG 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BLT 5.08/13/180LR SN OR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.5A 67.5 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5K OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 4POS SMD R/A TIN datasheet.pdf