Amphenol Aerospace Operations D38999/20JH55AA
D38999/20JH55AA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20JH55AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
D38999/20JH55AA.pdf
Availability of D38999/20JH55AA
QUANTITY
D38999/20JH55AA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20JH55AA
Internal Part NumberEIS-D38999/20JH55AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20JH55AA
Related LinksD38999/, D38999/20JH55AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20JH55AA Details Description
Related parts for D38999/20JH55AA
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 9A INV 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 12POS PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 251MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf