Vishay/Dale RN55E1023FRE6
RN55E1023FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1023FRE6
Brief Description
RES 102K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1023FRE6.pdf
Availability of RN55E1023FRE6
QUANTITY
RN55E1023FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1023FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1023FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1023FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1023FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1023FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1023FRE6
CARRIER FUSE BAYONET SLOT 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V 1111 datasheet.pdf
SWITCH SEL LAT ILLUM 1X90 FRM V datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3556-A datasheet.pdf
FIXED IND 3.1NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
VALVE,POPPET datasheet.pdf
860UF 40V 26X43 105C AXI datasheet.pdf