Vishay/Dale RN55E1051BBSL
RN55E1051BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1051BBSL
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1051BBSL.pdf
Availability of RN55E1051BBSL
QUANTITY
RN55E1051BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1051BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1051BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1051BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1051BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1051BBSL Details Description
Related parts for RN55E1051BBSL
CONN HEADER 14POS .100 SGL datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC XO 220.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DOOR STEEL 18.9X10.4X0.5" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ALUMINUM DIN CLIP 1.65" datasheet.pdf