Vishay/Dale RN55E1052FBSL
RN55E1052FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1052FBSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1052FBSL.pdf
Availability of RN55E1052FBSL
QUANTITY
RN55E1052FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1052FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1052FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1052FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1052FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1052FBSL Details Description
Related parts for RN55E1052FBSL
DIODE SCHOTTKY 600V 4A TO220-2 datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 1A (Flash) Camera Flash 16-QFN (4x4) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 129 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.246W SOT-23 datasheet.pdf