Vishay/Dale RN55E1052FRSL
RN55E1052FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1052FRSL
Brief Description
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1052FRSL.pdf
Availability of RN55E1052FRSL
QUANTITY
RN55E1052FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1052FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1052FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1052FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1052FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1052FRSL Details Description
Related parts for RN55E1052FRSL
TRANS NPN 20VCEO 15MA MINI-3P datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SIDAC 205-230V 1A TO92 datasheet.pdf
MAX-LOC F2 1/2 .437-.500" R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC PCM/TDM 40QFN datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf