Vishay/Dale RN55E1103FRSL
RN55E1103FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1103FRSL
Brief Description
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1103FRSL.pdf
Availability of RN55E1103FRSL
QUANTITY
RN55E1103FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1103FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1103FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1103FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1103FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1103FRSL Details Description
Related parts for RN55E1103FRSL
CONN HEADER 4POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
FERRITE BEAD 10 OHM 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK COND 1.2GHZ W/PLL 48LLP datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf