Vishay/Dale RN55E1142BRE6
RN55E1142BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1142BRE6
Brief Description
RES 11.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1142BRE6.pdf
Availability of RN55E1142BRE6
QUANTITY
RN55E1142BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1142BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1142BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1142BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1142BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1142BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1142BRE6
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PELTIR MS2,049,10,10,15,15,11,W8 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
TEMPERATURE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf