Vishay/Dale RN55E1153BRSL
RN55E1153BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1153BRSL
Brief Description
RES 115K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1153BRSL.pdf
Availability of RN55E1153BRSL
QUANTITY
RN55E1153BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1153BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1153BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)