Vishay/Dale RN55E1170BBSL
RN55E1170BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1170BBSL
Brief Description
RES 117 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1170BBSL.pdf
Availability of RN55E1170BBSL
QUANTITY
RN55E1170BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1170BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1170BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1170BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1170BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1170BBSL Details Description
Related parts for RN55E1170BBSL
FUSE RESETTABLE 120MA 60V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 33A TO-262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
6+2 VERT MALE CONN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 210POS .050 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 144LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 47K OHM 20DRT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf