Vishay/Dale RN55E1171BRE6
RN55E1171BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1171BRE6
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1171BRE6.pdf
Availability of RN55E1171BRE6
QUANTITY
RN55E1171BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1171BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1171BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1171BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1171BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1171BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1171BRE6
SENSOR TEMPERATURE I2C SOT23-5 datasheet.pdf
TRIAC 1KV 4A TO251 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf