Vishay/Dale RN55E1171BRSL
RN55E1171BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1171BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.17K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1171BRSL.pdf
Availability of RN55E1171BRSL
QUANTITY
RN55E1171BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1171BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1171BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.17k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1171BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1171BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1171BRSL Details Description
Related parts for RN55E1171BRSL
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
CONN SPRING 4POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 99POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 185MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ 1A NO/NC POLY datasheet.pdf