Vishay/Dale RN55E1173BRSL
RN55E1173BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1173BRSL
Brief Description
RES 117K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1173BRSL.pdf
Availability of RN55E1173BRSL
QUANTITY
RN55E1173BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1173BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1173BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)117k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1173BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1173BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1173BRSL Details Description
Related parts for RN55E1173BRSL
IC PWR MGR HOTSWP 3-8V 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 18A 480VAC AC OUT QC datasheet.pdf
LABEL S LAM LS6 1 X .75" 250/RL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf