Stackpole Electronics Inc. RMCF2010JT18R0
RMCF2010JT18R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2010JT18R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
RMCF2010JT18R0.pdf
Availability of RMCF2010JT18R0
QUANTITY
RMCF2010JT18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2010JT18R0
Internal Part NumberEIS-RMCF2010JT18R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2010JT18R0
Related LinksRMCF201, RMCF2010JT18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2010JT18R0 Details Description
Related parts for RMCF2010JT18R0
MOD PWR ENTRY 250V 16A SNAP SLDR datasheet.pdf
IC CTRLR HOT PLUG NEG VOLT 8SOIC datasheet.pdf
IC QUAD LINE DVR M-LVDS 16-SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO SWITCH 28QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 33.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf