SSI Technologies Inc P51-200-S-N-P-4.5OV
P51-200-S-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-S-N-P-4.5OV
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-200-S-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-200-S-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-S-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-S-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-200-S-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-S-N-P-4.5OV
Related LinksP51-200-S, P51-200-S-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-S-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-200-S-N-P-4.5OV
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES FUSE 27 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO204AL datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CONN RCPT FMALE 16POS SILVR SLDR datasheet.pdf
150UF 63V 10X12,5 datasheet.pdf