Vishay/Dale RN55E1181BR36
RN55E1181BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1181BR36
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1181BR36.pdf
Availability of RN55E1181BR36
QUANTITY
RN55E1181BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1181BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1181BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1181BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1181BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1181BR36 Details Description
Related parts for RN55E1181BR36
CONN RECEPT 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 82 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 166.66 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS DUAL 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf