Vishay/Dale RN55E1182BB14
RN55E1182BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1182BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1182BB14.pdf
Availability of RN55E1182BB14
QUANTITY
RN55E1182BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1182BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1182BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1182BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1182BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1182BB14 Details Description
Related parts for RN55E1182BB14
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 1.93K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 1% 7W 5931 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
12POSI/OCONN.WITHKEYING datasheet.pdf
HSG RECP .250POSILOK 2P datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 8POS SMD R/A TIN datasheet.pdf