Vishay/Dale RN55E1182BBSL
RN55E1182BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1182BBSL
Brief Description
RES 11.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1182BBSL.pdf
Availability of RN55E1182BBSL
QUANTITY
RN55E1182BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1182BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1182BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1182BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1182BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1182BBSL Details Description
Related parts for RN55E1182BBSL
AC/DC CONVERTER 48V 65W datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 6POS .250 BLUE datasheet.pdf
DIODE BAND-SWITCHING 35V SOD523 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V 2% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf