Microsemi Commercial Components 5KP15CE3/TR13
5KP15CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
5KP15CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 26.9VC P600
Datasheet Download
5KP15CE3/TR13.pdf
Availability of 5KP15CE3/TR13
QUANTITY
5KP15CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5KP15CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-5KP15CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)186A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5KP15CE3/TR13
Related Links5KP15C, 5KP15CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
5KP15CE3/TR13 Details Description
Related parts for 5KP15CE3/TR13
CONN HEADER 3POS STR 30GOLD T/H datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/4" datasheet.pdf
IC TXRX PHY 10/100 2.5V 48SSOP datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 20BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 .800A datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf