Vishay/Dale RN55E1183BBSL
RN55E1183BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1183BBSL
Brief Description
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1183BBSL.pdf
Availability of RN55E1183BBSL
QUANTITY
RN55E1183BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1183BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1183BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1183BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1183BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1183BBSL Details Description
Related parts for RN55E1183BBSL
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 13.9KV TRANS 4-SMD datasheet.pdf
LED OSLON COOL WHT 6000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf