Vishay/Dale RN55E1201BRSL
RN55E1201BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1201BRSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1201BRSL.pdf
Availability of RN55E1201BRSL
QUANTITY
RN55E1201BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1201BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1201BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1201BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1201BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1201BRSL Details Description
Related parts for RN55E1201BRSL
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 32V datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 840MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 28POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf