Vishay/Dale RN55E1210BRSL
RN55E1210BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1210BRSL
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1210BRSL.pdf
Availability of RN55E1210BRSL
QUANTITY
RN55E1210BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1210BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1210BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1210BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1210BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1210BRSL Details Description
Related parts for RN55E1210BRSL
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC FREQ DIVIDER 24STG 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 16POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.075" (1.91mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PANEL INNER STL 8.75X8.88" WHT datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf