Vishay/Dale RN55E1210DRSL
RN55E1210DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1210DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1210DRSL.pdf
Availability of RN55E1210DRSL
QUANTITY
RN55E1210DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1210DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1210DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1210DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1210DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1210DRSL Details Description
Related parts for RN55E1210DRSL
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 35W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 740MA 646 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKTS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf