Vishay/Dale RN55E1210DRSL
RN55E1210DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1210DRSL
Brief Description
RES 121 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1210DRSL.pdf
Availability of RN55E1210DRSL
QUANTITY
RN55E1210DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1210DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1210DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1210DRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1210DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1210DRSL Details Description
Related parts for RN55E1210DRSL
CASE PLSTC YLW 19.75"L X 15.53"W datasheet.pdf
IC SENSOR GEAR TOOTH 4SIP datasheet.pdf
CAMERA CCD COLOR 1/3IN datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf