Vishay/Dale RN55E1211BRE6
RN55E1211BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1211BRE6
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1211BRE6.pdf
Availability of RN55E1211BRE6
QUANTITY
RN55E1211BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1211BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1211BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1211BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1211BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1211BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1211BRE6
SWITCH ROCKER SPDT 12A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
3 PIN EXT CABLE 50FT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 1.25GBPS 16QFN datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 9.35NS 256CABGA datasheet.pdf
PROCESS METER/VOLTMETER 0-10VDC datasheet.pdf
JUNC BLOCK JUMP START STUD RED datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf