Vishay/Dale RN55E1211FBSL
RN55E1211FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1211FBSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1211FBSL.pdf
Availability of RN55E1211FBSL
QUANTITY
RN55E1211FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1211FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1211FBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1211FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1211FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1211FBSL Details Description
Related parts for RN55E1211FBSL
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 4POS VERT T/H datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247AD datasheet.pdf
CONN MALE 60POS SILVER SLDR EYE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
PC104 PL00 SHROUD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 700MA 347 MOHM datasheet.pdf