Vishay/Dale RN55E1212FB14
RN55E1212FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1212FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1212FB14.pdf
Availability of RN55E1212FB14
QUANTITY
RN55E1212FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1212FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1212FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1212FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1212FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1212FB14 Details Description
Related parts for RN55E1212FB14
VARISTOR 19.8V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
REPAIR SLEEVE-SPLIT HEATSHRINK datasheet.pdf
5M NON-FLEXIBLE ENCODER CABLE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf