Vishay/Dale RN55E1214FRE6
RN55E1214FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1214FRE6
Brief Description
RES 1.21M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1214FRE6.pdf
Availability of RN55E1214FRE6
QUANTITY
RN55E1214FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1214FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1214FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1214FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1214FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1214FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1214FRE6
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7T 1812 datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
RES SMD 0.007 OHM 2% 1/2W 0805 datasheet.pdf