Vishay/Dale RN55E1240FBSL
RN55E1240FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1240FBSL
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1240FBSL.pdf
Availability of RN55E1240FBSL
QUANTITY
RN55E1240FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1240FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1240FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1240FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1240FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1240FBSL Details Description
Related parts for RN55E1240FBSL
PILOT LIGHT SQUARE RED 24VAC/DC datasheet.pdf
CONN HDR 2POS VERT KEY-Y 15GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
IC RESET CMOS 4.7V 50MS 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 4-16 24-SOIC datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf