Vishay/Dale RN55E1240FRE6
RN55E1240FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1240FRE6
Brief Description
RES 124 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1240FRE6.pdf
Availability of RN55E1240FRE6
QUANTITY
RN55E1240FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1240FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1240FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1240FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1240FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1240FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1240FRE6
TUBE PVC 600V BLK 7/8"(23.13MM) datasheet.pdf
ANTENNA EXT AMPS/GSM/DCS/PCS datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 26POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
25+25 WAY M V BM 4.5 TAIL W/JS datasheet.pdf
COPPER IN-LINE REDUCING SPLI datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf