Vishay/Dale RN55E1241BB14
RN55E1241BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1241BB14
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1241BB14.pdf
Availability of RN55E1241BB14
QUANTITY
RN55E1241BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1241BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1241BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1241BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1241BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1241BB14 Details Description
Related parts for RN55E1241BB14
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 25A DOP3I datasheet.pdf
RES SMD 5.36M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER SINGLE 64POS .315" datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 50ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
F CABLE JACK RG59-62 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 105POS 1.27MM T/H datasheet.pdf