Vishay/Dale RN55E1242BRSL
RN55E1242BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1242BRSL
Brief Description
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1242BRSL.pdf
Availability of RN55E1242BRSL
QUANTITY
RN55E1242BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1242BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1242BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1242BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1242BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1242BRSL Details Description
Related parts for RN55E1242BRSL
CAP FILM 0.1UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE PCI DUAL .050 120 POS datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 0.71 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 14POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
RES 250 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf