Vishay/Dale RN55E1261BB14
RN55E1261BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1261BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1261BB14.pdf
Availability of RN55E1261BB14
QUANTITY
RN55E1261BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1261BB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1261BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1261BB14
Related LinksRN55E1, RN55E1261BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1261BB14 Details Description
Related parts for RN55E1261BB14
CARDEDGE 36POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 80 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
EJECT LATCH datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf