Vishay/Dale RN55E1292BR36
RN55E1292BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1292BR36
Brief Description
RES 12.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1292BR36.pdf
Availability of RN55E1292BR36
QUANTITY
RN55E1292BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1292BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1292BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1292BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1292BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1292BR36 Details Description
Related parts for RN55E1292BR36
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 500MA 24V datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 310MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
4W BASE=5000 24VDC V datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf