Vishay/Dale RN55E1303BRSL
RN55E1303BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1303BRSL
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1303BRSL.pdf
Availability of RN55E1303BRSL
QUANTITY
RN55E1303BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1303BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1303BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1303BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1303BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1303BRSL Details Description
Related parts for RN55E1303BRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 21POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MIRROR FOR 64" CURTAIN FRONT SUR datasheet.pdf