Vishay/Dale RN55E1330FB14
RN55E1330FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1330FB14
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1330FB14.pdf
Availability of RN55E1330FB14
QUANTITY
RN55E1330FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1330FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E1330FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1330FB14
Related LinksRN55E1, RN55E1330FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1330FB14 Details Description
Related parts for RN55E1330FB14
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 7POS datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SPCL UNIV SFTY MAT 21.5X30.5" W/ datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200MA 1W datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
POT 15K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf