Vishay/Dale RN55E1330FRSL
RN55E1330FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1330FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1330FRSL.pdf
Availability of RN55E1330FRSL
QUANTITY
RN55E1330FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1330FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1330FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1330FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1330FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1330FRSL Details Description
Related parts for RN55E1330FRSL
SPRING RELAY HOLD DOWN KRP3 SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf