Vishay/Dale RN55E1332CRE6
RN55E1332CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1332CRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1332CRE6.pdf
Availability of RN55E1332CRE6
QUANTITY
RN55E1332CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1332CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1332CRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1332CRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1332CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1332CRE6 Details Description
Related parts for RN55E1332CRE6
IC OPAMP VFB 700MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V/3V 10MLF datasheet.pdf
Z-PACK M.CODING KEY datasheet.pdf
PROX SENSOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 1.091A 168 MOHM datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf