Vishay/Dale RN55E1333FRE6
RN55E1333FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1333FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1333FRE6.pdf
Availability of RN55E1333FRE6
QUANTITY
RN55E1333FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1333FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1333FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1333FRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1333FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1333FRE6 Details Description
Related parts for RN55E1333FRE6
PHOTODIODE TOP VIEW 850NM SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MODULAR CONN HOUSING 4.75 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 480VAC datasheet.pdf
XCEDE HD 4W 3PVH 4COL datasheet.pdf
381 TB SOCKET RA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf