Vishay/Dale RN55E1352BBSL
RN55E1352BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1352BBSL
Brief Description
RES 13.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1352BBSL.pdf
Availability of RN55E1352BBSL
QUANTITY
RN55E1352BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1352BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1352BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1352BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1352BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1352BBSL Details Description
Related parts for RN55E1352BBSL
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 250MA SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf