Vishay/Dale RN55E1371BRE6
RN55E1371BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1371BRE6
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1371BRE6.pdf
Availability of RN55E1371BRE6
QUANTITY
RN55E1371BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1371BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55E1371BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1371BRE6
Related LinksRN55E1, RN55E1371BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1371BRE6 Details Description
Related parts for RN55E1371BRE6
CAP TANT 470UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
OSC VCO 1650-1850MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RF HYBRID COUPLER SPLIT 2.45GHZ datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
TV 4C 4#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf
20UF 30V 7.925X17.45 85C AXI datasheet.pdf