Vishay/Dale RN55E1371BRSL
RN55E1371BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1371BRSL
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1371BRSL.pdf
Availability of RN55E1371BRSL
QUANTITY
RN55E1371BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1371BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1371BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1371BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1371BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1371BRSL Details Description
Related parts for RN55E1371BRSL
DIODE ZENER 7.5V 1W DO41 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 22K OHM 6SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 21.7VC SMB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf