Vishay/Dale RN55E1371FBSL
RN55E1371FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1371FBSL
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1371FBSL.pdf
Availability of RN55E1371FBSL
QUANTITY
RN55E1371FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1371FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1371FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1371FBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1371FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1371FBSL Details Description
Related parts for RN55E1371FBSL
RES 620 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SOD128 datasheet.pdf
LM3450A EVAL BOARD 120V30 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
HD-I 5SMPO052F070F LEADMAKER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf