Vishay/Dale RN55E1372DR36
RN55E1372DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1372DR36
Brief Description
RES 13.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1372DR36.pdf
Availability of RN55E1372DR36
QUANTITY
RN55E1372DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1372DR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1372DR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1372DR36
Related LinksRN55E1, RN55E1372DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1372DR36 Details Description
Related parts for RN55E1372DR36
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CABLE D-SUB - AMN25B/AE25M/X datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 34POS datasheet.pdf