Cornell Dubilier Electronics TCG252U050N2L
TCG252U050N2L picture photo
Mfg. Part Number
TCG252U050N2L
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 50V AXIAL
Datasheet Download
TCG252U050N2L.pdf
Availability of TCG252U050N2L
QUANTITY
TCG252U050N2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG252U050N2L
Internal Part NumberEIS-TCG252U050N2L
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)58 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.777A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.000" Dia x 2.625" L (25.40mm x 66.68mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG252U050N2L
Related LinksTCG252, TCG252U050N2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG252U050N2L Details Description
Related parts for TCG252U050N2L
CONN HEADER 11POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 100MA 5.3 OHM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A S363 datasheet.pdf