Vishay/Dale RN55E1400FRSL
RN55E1400FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1400FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1400FRSL.pdf
Availability of RN55E1400FRSL
QUANTITY
RN55E1400FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1400FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1400FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1400FRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1400FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1400FRSL Details Description
Related parts for RN55E1400FRSL
BATT NIMH 1.2V 4/5A W/TAB datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 2.5A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MOTOR STARTER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 12POS datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
RES SMD 21.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf