Vishay/Dale RN55E1401BRSL
RN55E1401BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1401BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1401BRSL.pdf
Availability of RN55E1401BRSL
QUANTITY
RN55E1401BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1401BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1401BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1401BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1401BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1401BRSL Details Description
Related parts for RN55E1401BRSL
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 15NS 64-STQFP datasheet.pdf
KIT LPC3250 259 WITH QVGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC RG-58C 300" datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 50W DO5 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR SIP19 datasheet.pdf
4700UF 25V 18X35,5 datasheet.pdf