Vishay/Dale RN55E1401BRSL
RN55E1401BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1401BRSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1401BRSL.pdf
Availability of RN55E1401BRSL
QUANTITY
RN55E1401BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1401BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1401BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1401BRSL
Related LinksRN55E1, RN55E1401BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1401BRSL Details Description
Related parts for RN55E1401BRSL
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER PA 14POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1200V 150A A SER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO263AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
LENS SUB-LENS WIDE 18DEG datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 868 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf