Vishay/Dale RN55E1422BBSL
RN55E1422BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1422BBSL
Brief Description
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1422BBSL.pdf
Availability of RN55E1422BBSL
QUANTITY
RN55E1422BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1422BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E1422BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1422BBSL
Related LinksRN55E1, RN55E1422BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1422BBSL Details Description
Related parts for RN55E1422BBSL
TERM SOLDER TURRET .094" .053"L datasheet.pdf
SWITCH ROTARY ESD SLOT REV SP datasheet.pdf
XPC GAUGE VACUUM GAUGE datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC P600 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 16UH 230MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD GW REV datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf